Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bipolar bozukluk nedir, nedenleri nelerdir?
#1
Lightbulb 
Bipolar Bozukluk Nedir? Nedenleri Nelerdir?
Dünya üzerinde çok sayıda kişiyi etkileyen bipolar bozukluk duygu durumlarının çok hızlı aralıklarla yükselip düşmesinden dolayı gerçekleşen bir hastalıktır. Bu hastalığın kökeni çok fazla bilinmemekle birlikte bazı hastalarda genetik yapıya dayalı olarak ortaya çıktığı görülmüştür.
Bipolar bozukluk dışarıdan başka kişilerin gözlemleyebileceği bir hastalıktır. Yani bir kişide bipolar rahatsızlığı varsa arkadaşları, eşi ve ailesi o kişinin rahatsızlandığını anlayabilir. Belirtilerini dışarıya vurabilen bir rahatsızlık olan bipolar bozukluk tıpta çaresi olan ve ilaçlarla tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır.
Kişinin günlük duygu durumunu tamamen değiştiren bu hastalık kişiyi tek bir duygu üzerinde bırakmadan sevinç hissedeceğinde öfke, üzüntü hissedeceğinde mutluluk hissetmesine sebep olur. Bu duygular tüm gün içinde uygulaması gereken fiziksel aktivitelerine ve öğrenci ise derslerine yansıyarak sosyal hayatının gerilemesine sebep olur.
Bipolar Bozuklukta Tanı Nasıl Konulur?
Bipolar bozukluğu olan kişilerde sürekli utanma hissi ve etrafındaki kişilerden kendisini daha düşük seviyede hissetme rahatsızlığı belirmektedir. Bunun için daha ilk başladığı seviyelerde kişi kendisindeki rahatsızlığı teşhis ederek uzman bir doktora başvurabilir.
Dışarıdan bakışta da anlaşılabilir bir hastalık olması aile içindeki bir kişinin anne, baba, çocuk, kardeş tarafından fark edilerek doktora başvurulması sağlanabilir. Çok erken devrelerinde teşhis edilen bipolar bozukluk rahatsızlığı kısa sürede tedavi edilerek kişinin eski sağlığına kavuşması sağlanabilir.
Bipolar rahatsızlık olan kişi doktora başvurduğunda doktor mutlaka hasta olan kişinin ailesi ile de görüşmek isteyecek, bipolar rahatsızlığa yakalanmış olan kişinin bu hastalığa yakalanma sebebini araştırarak ilk olarak kişinin bu sebeplerden kurtulmasını sağlayacaktır. Bu rahatsızlığı oluşturan stres, kaygı, endişe ve korku ortadan kaldırıldığında bazı kişilerde başlangıç aşamasında hastalığın kendiliğinden de geçtiği görülmektedir.
Kimler Bipolar Bozukluğa Yakalanır?
Genel olarak ergenlik yaşlarında ortaya çıkan bu rahatsızlık 1000 kişiden 10 kişide görülmektedir. Fakat bipolar bozukluğunun kendi içinde ayrılan sebepleri ve dereceleri vardır. Ergenlik yaşlarında çok fazla görülmesine rağmen kişinin geçirdiği depresyon sebeplerine göre her yaşta görülebilen bir hastalıktır.
Her bipolar bozukluğu yaşayan kimsede görülen davranışlar ve hisler aynı değildir. Yüksek derecede bipolar bozukluğu rahatsızlığı yaşayanlarla daha düşük seviyede bu rahatsızlığı çeken kişiler uzman hekim tarafından farklı kategorilerde değerlendirilir.
Çünkü çok az seviyede bu rahatsızlığı yaşayan kişiler genellikle günlük hayatlarındaki rahatsızlıkları kendiliklerinden veya düşük miligramlı ilaçlarla kolayca atlatarak hayatlarına devam ederler. fakat yüksek seviyede bipolar bozukluğu olan kişilerin mutlaka sürekli gözetim altında tutulması gerekmektedir.
Bipolar Bozuklukta Ne Zaman Hastaneye Yatış Gerekir?
Bipolar bozukluğu olan kişilerin bazılarında sürekli intihar düşüncesi oluşmaktadır. Kişi kendisine zarar verme eğiliminde olduğu görüldüğünde mutlaka hastaneye yatışı gerçekleşmeli, ev tedavisi üzerinde inat edilmemelidir.
İleri seviyede olan bipolar hastaları için hastane yatışı genellikle senede 2 veya 3 kez uzman hekimler tarafından uygun görülmektedir. Fakat çok yüksek seviyeli bir bipolar bozukluğu yaşamayan kişinin hayatı boyunca hastaneye yatışının yapılmadığı da görülebilir.
Bu Hastalık Genetik Midir?
Bu hastalığın genetik olarak görülme olasılığı daha fazladır. Eğer yakın ailede yani anne, baba, kardeş gibi çekirdek aile içinde bipolar bozukluk varsa o zaman mutlaka ailenin geri kalan kısmı da tıbbi olarak gözden geçirilmelidir.
Ailesel olarak kalıtsal bir hastalık olan bipolar bozukluk, ailesinde bipolar olan bazı kişilerde çok küçük yaşlarda belirti vermeye başlamaktadır. Çok küçük yaşlarda başlayabilen bu hastalık ne kadar erken teşhis edilerek tedaviye başlanırsa o kadar hızlı sonuç alınır.
Mani Dönemi Nasıldır?
Bipolar bozukluk günümüzde manik defresif bozukluğu olarak da bilinmektedir. duygu bozukluğu olarak adlandırılan bu hastalık riskli davranışlara sebep olmaktadır. Bipolar bozukluğun kriz zamanlarına ise mani dönemi adı verilmektedir.
Bipolar bozukluğu teşhis edilen kimsenin çevresindeki ailesi, arkadaşları her zaman hasta olan kişiye karşı farkındalık içinde olmalıdır. Bu rahatsızlığın nöbetleri çok ani başladığından dolayı kişinin duygu durumu sürekli gözden geçirilmelidir.
Manik dönem başladığında yani bipolar bozukluğun kriz anı geldiğinde bazı hastalarda 2 hafta bazı hastalarda da 4 ay kadar sürmektedir. Bu dönemde hastane yatışı ve yoğun ilaç tedavisi yapılmalı ve kriz anı kolay yollarla atlatılmalıdır.
Manik dönem başladığında hastada saldırganlık, çok fazla konuşma, aşırı hareketlilik, yoğun duygu bozukluğu, uyku uyuyamama ve dikkat azalması görülmektedir. Bu süre içinde ilaç tedavisi ile bu belirtileri ortadan kaldırmak veya azaltmak mümkündür.
Hipomani Dönemi Nasıldır?
Mani dönemine göre daha hafif olan hipomani döneminde bazı hastalarda çok hafif belirtiler görülmektedir. Eğer hastalık daha teşhis edilmemişse hipomani dönemi hasta ve yakınlarının gözünden kaçabilir.
Hipomani dönemine girildiğinde hafif olarak görülen belirtiler; uyku zorluğu, dikkat dağınıklığı, intihar düşüncesi fakat uygulamaya geçmeme, çok hızlı düşünme ve çok fazla kendine güven gelişebilir.
Depresyon Dönemi Nasıldır?
Bipolar bozukluğun depresif nöbetleri genellikle çok fazla belirti vermeden başlamaktadır. Belirtileri depresyon dönemi başladıktan bir süre sonra başlayan bipolar bozukluğun depresyon dönemi ortalama 4-6 ay arasında devam etmektedir.
Çok yaşlı hastalarda daha uzun süre görünen depresyon süresi, ilaç ve terapi tedavileri ile gittikçe azalarak son bulur. Kişi eğer rahatsızlığını tetikleyecek etkenlerle karşılaşmasa depresyon sürecine çok az girerek veya hiç girmeyerek de hayatını idame ettirebilir. Depresyon sürecindeki belirtiler nelerdir? Bipolar bozukluk olan kişilerde hangi depresif durumlar görülebilir?
·        Sürekli intihar düşüncesi
·        Kadınlarda adet düzensizliği
·        Yüksek seviyede hazımsızlık çekme
·        Vücut ağrıları ve karın ağrısı
·        Dışarıyla irtibatı keserek içe kapanma
·        Kişinin sosyalliğinin bozulması
·        Sevdiği etkinliklerden uzaklaşma
·        Daralma ve iç sıkıntısı çekme
·        Sıkıntılı hareketler sergileyerek her işten bıkkınlık gösterme
·        Çok fazla yemek yeme isteği veya iştahsızlık
·        Cinsel isteğinin tamamen kaybolması
·        Uykuda kabus görme
·        Uykuya dalma zorluğu
·        Hiçbir şey yapmaya bedeninde güç bulamamak
·        Özgüven eksikliği
·        Suçluluk duygusu
·        Hatırlama güçlüğü
·        Dikkat eksikliği
Dikkat edilmesi gereken bir konu da bu belirtilerin bazıları bipolar bozukluğu olmayan kişilerde de görülmektedir. Bu belirtilerin çoğunun görülmesi ile uzman bir hekime başvurulabilir. Fakat sadece bir kaçının görülmesi ile kesinlikle panik yaşanmamalıdır.
Karma (Mikst) Dönem Nasıldır?
Karma dönem bu hastalığın bazı bipolar bozukluğu olan kişilerde gün içinde birkaç kez gelen kriz hallerine denilmektedir. Yani kişi gün içinde birkaç kez veya sürekli mani dönemi veya hipomani dönemi yaşamasına denir. Karma mikst dönem sürekli yapılan ilaç tedavilerinde gün içindeki bir miktar değişim uygulanmasıyla geçiştirilebilir.
Hastalığın Biyolojik Yönü Nedir?
Beyinde duygu durumunun sürekli aynı halde kalmasını engelleyen bipolar bozukluk rahatsızlığı beyin hücreleri etrafında ve içinde iletilen düşünceleri duygu bozukluğu oluşturarak beyne taşımasını oluşturmaktadır.
Hastalığın Psikolojik Yönü Nedir Ve Psikoterapi Hastalığın Belirtilerinin Kontrolüne Nasıl Yardımcı Olur?
Bu hastalık sadece ilaç ile çözüme ulaştırılır düşüncesi kesinlikle yanlıştır. Kişinin etrafındaki yakınları bipolar bozukluğu olan kişiye düşünce kontrolünde yardımcı olabilir. Kişi kendisini bir işi yapamama veya bir konuyu anlatamama gibi durumlarla suçladığında yakınlarının verdiği yapabilirlilik telkini ve başarı telkinleri hastalın hızlı bir şekilde tedavi sürecine girmesini etkiler.
Bipolar Bozukluk Nasıl Tedavi Edilir?
Bipolar hastalığı psikiyatri ve noroloji uzmanları tarafından tedavi edilebilir. Bipolar rahatsızlık dahili bir hastalık değil psikolojik bir hastalıktır. Bu hastalık oluştuktan sonra eğer tedavi edilmezse sürekli bir ilerleme göstermektedir.
Genel tedavi ilaçla yapılmasına rağmen hastayı çevre faktörü de etkileyerek hastalığın ilerlemesine veya gerilemesine sebep olur. Bipolar rahatsızlık için kişinin sosyalliğini artırması ve insanlarla iyi iletişim içinde olması tedavi sürecini hızlı bir şekilde geçirmesine sebep olabileceği gibi, hastanın ailesi ile olan iyi iletişimi tedavi sürecinde destek tedavi yöntemi olarak kullanılabilir.
Rüzgârı suçlamayı bırak, yelkenleri kullanmayı öğren!
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
satılık pug satılık köpek