Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 3 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Panik Atak Belirtileri
Star 
Panik Atak Belirtileri Nelerdir?
·        Vücudun büyük bir kısmında uyuşma ve karıncalanma hissi
·        Hastanın çıldıracakmış, aklını kaybedecekmiş gibi düşünceye kapılması
·        Ölüm korkusu
·        Çevredeki hareketlerin gerçek olmadığını düşünmek
·        Kendini tanıyamama, algı bozukluğu
·        Göğüste ağrı
·        Göğüste sıkışma hissi
·        Nefes kesilmesi, ortamda yeteri kadar oksijenin bulunmadığını düşünmek
·        Geğirme
·        Tansiyon yüksekliği
·        Bulantı
·        Karın ağrısı
·        Baş dönmesi
·        Baygınlık hissi, bazı hastalarda bayılma
·        Nefes alırken boğulma korkusu
·        İstemsiz bir şekilde titreme
·        Çok yoğun bir şekilde terleme 
·        Panik atak hastalarında kalbinin dışarıya çıkacakmış gibi atması, (kalp çarpıntısı)
·        Yürüme bozukluğu

Panik atak belirtileri bir kısmı bazı kişilerde panik atak hastası olmadan da görülebilir. Kişinin stres yaşaması, başından olumsuz bir durum geçmesi bu belirtilerden bir kaçını veya birini hissetmesine sebep olabilir.
Kişi kesinlikle kendiliğinden ben panik atak hastası oldum düşüncesine girmemeli uzman bir nöroloji ve psikiyatri uzmanına başvurmalıdır. Yapılan tetkiklerden sonra teşhis konulabilir. Bu bulguların bir çoğunu yaşayan hastalarda anksiyete bozukluğu görülür çoğunda panik atağa rastlanmamaktadır.  

Panik Atak Nedir?
Tüm panik hastalarında ilk olarak ölüm korkusu gibi büyük bir gerilimle başlayan panik atak krizlerinde endişe ve korku da ölüm korkusu ile birlikte gelen belirtilerden birisidir. Hasta her nöbette ölüm korkusunu içinde yaşar bu hastalığın belirtileri çok yoğun bir şekilde yaşanmaktadır.
Ölüm korkusunu hem beyninde hem de bedeninde hisseden panik atak hastasının tüm ataklardan sonra bitkinlik ve stres hali hasta üzerinde bir müddet kalıcı olur. Panik atak hastalığının tedavisi psikiyatri ve nöroloji uzmanları tarafından yapılmaktadır.
Panik atak rahatsızlığı da tek çeşit değil kişiye göre değişen belirtileri ve atak süreleri bulunmaktadır. Bazı panik atak hastaları atak sürelerini çok kısa bir sürede atlatırken bazıları ise çok uzun sürede atlatabilir. Atak süresi bu hastalıkta hastalığın ilerlemiş veya daha yeni başlamış olduğunu gösterebilir. 

Panik Atak Neden Ortaya Çıkar?
Panik atak hastalığı çoğu kimsede nedensiz olarak görülmektedir. Fakat hasta doktor tarafından tam olarak izlendiğinde bazı hastalarda geçmişte yaşadığı bir takım olumsuz olaylar yüzünden panik atak hastalığı oluştuğu gözlemlenebilir.
Stresli bir hayat içinde yaşayan kişilerde de oluşabileceği gibi, panik atak hastalığı rahat hayatında çok fazla olumsuzluk yaşamayan kişilerde de görülebilir. Genellikle çok yoğun iş hayatı veya okul hayatı yaşayanlarda görülen bu rahatsızlığın dinlenmeye zaman bulamama, çok hırslı olma, para kaybetmekten korkma hissi yaşayanlarda da oluştuğu görülmektedir.
Panik atak hastalığı stres ve düşünce bozukluğundan ortaya çıkabileceği gibi bazı bedensel hastalıklardan dolayı da ortaya çıktığı görülmektedir. Mesela bazı hastalık çeşitlerinde panik atak görülme riski çok daha fazladır. Panik atak hastalığı hangi hastalıklarla birlikte seyreder?
·        Vitamin eksikliği
·        Sürekli kafein kullanma
·        İlaçların yan etkileri
·        Madde bağımlılığı
·        Aşırı sigara kullanımı
·        Aşırı alkol kullanımı
·        Sinirsel bozukluklar
·        Kansızlık
·        Beyin tümörleri
·        Sara hastalığı
·        Astım
·        Kalp hastalıkları
·        Troid sorunları
·        Kansızlık
·        Kan şekeri düşüklüğü (hipoglisemi)
Bu hastalıklarla bazı kişide oluşan panik atak bozukluğu yaşadığı hastalık tamamen tedavi edilebildiğinde ortadan kendiliğinden kalkmaktadır. Fakat bu hastalıklarla birlikte panik atak yaşanması ek bir tedavi uygulamasına ihtiyaç hissettirir.

Panik Atak Tedavisi Nasıl Yapılır?
Çok kolay tedavi edilemeyen bir hastalık olsa da panik atak, terapiler ve ilaç tedavisi ile tam olarak ortadan kaldırılabilmektedir. Panik atak rahatsızlığının tam olarak geçmesini isteyen hasta mutlaka ilaç ve terapi tedavisini hiç aksatmadan yapmalıdır.
Aksatılarak yapılan tedaviler veya hiç yapılmayan tedaviler panik atak rahatsızlığının süresini uzatarak geçmesini engelleyecektir. Panik atak rahatsızlığını tedavi etmek isteyen kişilerin mutlaka bir sosyal hayatı olmalı ve arkadaşları ailesi ile ilişkilerine de dikkat etmelidir.

Atak Sırasında Hasta Neler Yapabilir?
Panik atak oluşumu sırasında kişi hayattan tamamen kopmak üzere olduğu düşüncesine kapılmaktadır. Aşırı derecede felaket hissine, sanki dünya başına yıkılıyormuş hissine de kapılır. Panik atağın temeli korkulardan korkmak olarak bilinmektedir.
Yani ortada hiçbir şey yokken korku yaşamak korku düşüncesi yüzünden krize girmektir. Atak sırasında en iyi gelen atağı atlatma yöntemi ben hasta değilim, kesinlikle korkularım yok, neden korkacağım ki düşüncelerini sabit olarak beyne yerleştirebilmektir.
Korkuları erteledikten veya korkuları tamamen kafadan attıktan sonra atağı geçirmeden küçük titremeler ve nefes daralmaları ile tüm hastalar atlatmakta ve tedavi sürecine de bu şekilde katkı sağlamış olmaktadır.

Rüzgârı suçlamayı bırak, yelkenleri kullanmayı öğren!
Ara
Mükemmel hazırlanmış bir yazı çoğu bende var bende panik atak olduğuma inandım artık Big Grin
Ara
Özenle yazılmış cidden çok başarılı ve doğru.. Hepsine tek tek katılıyorum.
Ara
Yürüme bozukluğu denmiş.ben bas dönmesi sersemlik denge sorunları cekiyorum uzayda yürüyormuş gibi oluyor adimlarim bu esnada.etraf donuyor gibi oluyor bulaniklasiyor çevre sanki. Bunami bağlı bu yaşadıklarımı.çok korkar oldum artik.geçmiyor ...bir iki saat geçiyor tekrar başlıyor.içim çekiliyor gibi oluyorum.içimin titredigini hissediyorum bu anlarda.
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi